Šádí Shanaáh, M.Phil. (1982)

se narodil v Praze jako syn Češky a Palestince.

Do první a druhé třídy základní školy chodil v palestinském uprchlickém táboru v Irbidu, Jordánsko. Na osmiletém gymnáziu Jana Keplera v Praze maturoval v roce 2002. Studoval mezinárodní vztahy na Richmond American International University v Londýně (2002-2003) a bakalářský titul získal na State University of New York, Empire State College (pražská pobočka) v roce 2006. Svá studia prozatím završil na University of Cambridge (2006-2007), kde získal titul Master of Philosophy v oboru Současná evropská studia.

Zkušenosti s politickou a diplomatickou prací nasbíral mimo jiné v průběhu stáží v Senátu ČR (2003-2004) a na Ministerstvu zahraničí ČR (2005) a během práce pro Evropskou komisi (2007). Pracoval jako poradce pro evropské a zahraniční záležitosti Ondřeje Lišky, ministra školství, mládeže a tělovýchovy, později jako koordinátor projektu Česko hledá budoucnost v think-tanku Glopolis. Založil nevládní organizaci Insaan: Česko-arabské centrum kulturního dialogu. Od roku 2012 pracuje jako programový koordinátor v nadaci Henrich-Böll-Stiftung Praha a jako lektor na Anglo-americké vysoké škole, kde přednáší moderní dějiny Blízkého východu.

Kromě češtiny se dorozumí anglicky, německy, francouzsky, arabsky a rusky. Miluje cestování, historii, lyžování, četbu a kulturní život. Rád zkouší a objevuje nové věci. Když zbývá čas, hraje florbal.

Publikace:

"Eurábie" v České vize Evropy? Manuál k naší evropské debatě, Petr Hlaváček (ed.). Academia, 2014.
"Islámská zima nebo soumrak islamistů?" v Arabské revoluce, Ondřej Beránek (ed.). Academia, 2013.
"Revoluční Liga arabských států?", Mezinárodní politika, 6/2011.